wtorek, 29 września 2015

Tłumacze coraz częściej poszukiwani


Zgodnie z najnowszymi informacjami można stwierdzić, że usługi tłumaczy - niezależnie od języka - cieszą się coraz większą popularnością.

Otwarcie granic i łatwiejsze przemieszczanie się, osiedlanie i podejmowanie pracy w innych krajach sprawiło, że od kilku lat systematycznie rośnie zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe w Polsce i to mimo tego, że znajomość języków obcych wśród Polaków jest z roku na rok coraz wyższa.
Biura tłumaczeń wyjaśniają to zjawisko faktem, że większa liczba osób osiedlających się poza granicami kraju oznacza większą liczbę dokumentów wymaganych przez administracje i pracodawców w tych krajach.
Aby takowy dokument został w ogóle przyjęty musi być sporządzony w języku, który w danym państwie jest językiem urzędowym, dlatego jesteśmy zmuszeni do wykonywania tłumaczeń poświadczonych, czyli sporządzonych przez tłumaczy przysięgłych - nie tylko biegle posługujących się danym językiem, ale również posiadających odpowiednie uprawnienia nadawane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Liczba tłumaczeń przysięgłych w ostatnich latach podwoiła się - i są to obecnie dominujące tłumaczenia w biurach tłumaczeń. Najczęściej tłumaczone są dokumenty związane z rejestrowaniem sprowadzonego z zagranicy samochodu, ale są też dokumenty inne, jak świadectwa urodzenia, dyplomy ukończenia uczelni, akty ślubu, zgonu, czy wypisy ze szpitala.
Polacy najczęściej korzystają z usług tłumaczy przysięgłych języka niemieckiego i angielskiego.
Nie jest to rzecz jasna cały rynek - coraz częściej pojawiają się inne języki - niderlandzki, francuski, czeski, języki krajów skandynawskich czy bałkańskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz