poniedziałek, 21 września 2015

Czy uczyć się języka chorwackiego?

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Języki chorwacki i serbski były są i będą uważane w naszym regionie za egzotyczne, rzadko spotykane i mało praktyczne, ale jednocześnie z każdym rokiem przybywa liczba osób chcących się tych języków uczyć.
Niby w pracy wszystkie sprawy załatwimy w języku angielskim, bo przecież na całym powoli świecie staje się on językiem obowiązkowym na prawie wszystkich stanowiskach pracy, nawet tych najniższych.
A jednak osób uczących się chorwackiego przybywa.
Część z tych osób zajmuje się pracą badawczą i naukową i język ten jest im konieczny do zgłębiania na przykład istniejącej literatury. Część decyduje się z pobudek emocjonalnych - wakacje raz spędzone na chorwackim wybrzeżu spowodowały chęć corocznego powrotu w tamte strony, a po ósmych (czasami wcześniej) wakacjach spędzonych w Chorwacji nadchodzi etap, kiedy chcemy poznać język, chociaż na poziomie podstawowym.
Jest również grupa osób związanych zawodowo z firmami funkcjonującymi na rynku serbskim i chorwackim, a chęć wyróżnienia się wśród współpracowników, podniesienia swojej wartości w firmie skłania tych ludzi do podjęcia nauki języka chorwackiego, czy też serbskiego.

Na razie dywagujemy na temat powodów podęcia nauki języka chorwackiego i serbskiego, a nie wiemy czy w ogóle warto. Moim zdaniem warto - języki charakteryzują się niską konkurencją - ich znajomość zawsze będzie działała na naszą korzyść, a po wstąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej możemy liczyć na  wzrost kontaktów pomiędzy polskimi i chorwackimi przedsiębiorstwami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz